1968-ban útjára indult egy gyermek magazin a Mladá Fronta kiadó gondozásában Sedmička elnevezéssel. Megjelenését tekintve heti rendszerességű lapról van szó egészen 1992-ig, a lap megszünéséig. A heti megjelenésre utalhatott elnevezése is. (Sedmička - Hét) 1970-től Sedmička pionýrů - Úttörő hét címmel jelenik meg.
Formailag hasonlóság fedezhető fel a magyar Pajtással, bár nem találtam emblematikus figurát a laphoz.
Nem csak a borítón, hanem pár beloldalon is fellelhetőek színes rajzok, fotók már az első megjelent számban is. Borítóján többnyire valami ismert színész, énekes, sportoló, vagy csak a mindennapi életből kiragadott pillanatok köszöntek az olvasóra. Tartalmát tekintve egy gyermek magazinról van szó, ami különböző körű ismereterjesztő cikkekkel, rejtvényekkel, hírek a világból, illetve rövid olvasmányokkal látta el egy hétre az akkori ifjúságot. Számunka mégis a legérdekesebb az újság hátoldala, ami a Pajtáshoz hasonlóan egy oldal képregényt tartalmaz heti folytatásokban.
Az első három-négy évben még csak Disney képregények szórakoztatták a fiatalokat.
A kőbe zárt kard, Davy Crokett, Susi és Tekergő...
A következő két év kiadványaiban zömében kubai rajzolók munkái lelhetők fel. Ekkor már a beloldalak is tartalmaztak pár képtörténetet.
A 6. évfolyam már magyar képregények színes változatait közölte le a hátsó borítón egész oldalasra szerkesztve, míg a beloldalakon egy másik magyar képregény csíkképregénnyé alakítva jelent meg.
Míg a kezdeti években francia képregényből csak egy oldalas Leó a leopárd jelent meg, nagyobb lélegzetű francia képregény a 7. és 8. évfolyamban szerepel.
És akkor elérkeztünk a címben szereplő Rahanhoz.
A lap összesen 4 Rahan történetet jelentetett meg 1974 és 1975-ben.
- Rahan a človíček
- Rahan v zemi stínů
- Rahan v sekyrovém háji
- Rahan: Pouta pravdy
![]() |
![]() |
Ezt követően Les As, majd Asterix képregényekért volt érdemes lapozgatni az újságot. A 80-as években a lap visszatér a színezett magyar képregények megjelentetéséhez.
És ezek azok az évek, amikor itthon a Kockás lapjairól olvashattuk a Dr. Justice-t, Tulipános Fanfant, Rahant...
A csehek ezzel szemben amikor nálunk már lassan lezárul a Kockás korszak 1991-1992-ben a Pif csehszlovákiai kiadásával próbálkozott. A lap összesen 12 számot élt meg, amiből 5 szám Rahan képregényt tartalmazott rajongóinak.
Ezt követően Rahannal még egy próbálkozás volt. És hol is jelenhetett volna meg Rahan képregény? Hát a Rahanban.
Ez egy 2003-as próbálkozása volt az Egmontnak, amivel tudomásom szerint le is zárult a csehszlovákiai Rahan képregények megjelenése...